Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Strona główna » Aktualności » Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Dnia 20 listopada 2019r. nasze przedszkole wzięło udział w światowych obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF. Tegorocznym hasłem przewodnim jest dzieciństwo – „dla każdego dziecka, dzieciństwo”.
20 listopada 2019r. to szczególna data, bo 30. rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Nasze przedszkole zorganizowało w ramach uczczenia tego dnia wiele aktywności angażując społeczność przedszkolną. W tym dniu nie zapomnieliśmy o kolorze niebieskim, który
symbolizuje solidarność ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Dlatego wszyscy przedszkolacy oraz pracownicy przedszkola byli ubrani na niebiesko. Poza tym dzieci z grupy Pszczółki miały narysowane na twarzy niebieski uśmiech przez koleżankę lub kolegę. Dzieci w każdej z 5 grup przedszkolnych świętowały ten szczególny dzień. W jednej z przedszkolnych sal odbyła się uroczystość, podczas której dzieci wysłuchały wiersza pt. „O prawach dziecka”, odpowiadały na pytania, a potem wybrały się w podróż do Krainy Praw Dziecka. Podsumowaniem wiedzy na temat praw dziecka była prezentacja multimedialna.

Konwencja o prawach dziecka uchwalona 20.11.1989 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych, to najważniejszy dokument dotyczący praw dzieci na świecie. Zaznacza, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka.

Dziecko ma prawo do:

• wychowywania się w rodzinie,
  • adopcji,
  • oświaty i nauki,
  • kultury, wypoczynku i rozrywki,
  • ochrony zdrowia i opieki medycznej,
  • wszechstronnego rozwoju osobowości, swobody wyznania, światopoglądu,
  • dostępu do informacji,
  • ochrony przed wyzyskiem i poniżającym traktowaniem (prawo do nietykalności osobistej),
  • prywatności,
  • równości.

Prawa socjalne dziecka:

• prawo do zabezpieczenia socjalnego,
  • prawo do możliwie najwyższego poziomu ochrony zdrowia,
  • prawo do odpowiedniego standardu życia,
  • czasu wolnego, rozrywki i zabawy.

W Polsce najważniejszymi aktami prawnymi gwarantującymi prawa dziecka są:

• Konstytucja RP,
  • Konwencja o Prawach Dziecka,
  • Ustawa o Rzeczniku Praw Dziecka.

Dzień Praw Dziecka 2019