Strona główna » Aktualności » Szachy w przedszkolu

Szachy w przedszkolu

"Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni." Paul Morphy

W tym roku w dwóch najstarszych grupach  realizowane są zajęcia nauki gry w szachy. Dzieci maja zajęcia jeden raz w tygodniu 30 minut .Szachy to gra kochana nie tylko przez inżynierów i poetów ale cieszy się dużą popularnością wśród przedszkolaków w. Stwarza nieograniczone możliwości wykazania inicjatywy, kształci wyobraźnię przestrzenną, ćwiczy pamięć, uwagę, koncentrację a przede wszystkim inicjuje sytuację wymagające abstrakcyjnego i logicznego myślenia. Narzuca zestaw zasad i ma swoje granice.

Szachy zawierają wiele elementów wychowawczych. Kształcą te cechy charakteru, które prowadzą do zwycięstwa nie tylko na zawodach sportowych ale i w życiu. Wyrabiają umiejętność panowania nad sobą, kształcą wytrwałość, poczucie odpowiedzialności za własne decyzje, uczą myśleć obiektywnie i nie lekceważyć żadnego przeciwnika. Nauka gry w szachy wpływa na lepszy rozwój logicznego myślenia dzieci, a przez to ułatwia rozumienie treści matematycznych. Przedszkolaki chętnie poznają figury i zasady gry . Dzieci pracują na programie zajęć „Mały szachista , który opracowała Justyna Mucha
W wymienionym  programie przedstawione zostały podstawowe zasady gry..
Program jest przeznaczony dla tych, którzy chcą poznać królewską grę i jej zasady. Celem jest popularyzacja szachów jako dyscypliny sportowej wśród dzieci. "Mały szachista" - przeznaczony jest w zasadzie dla dzieci, które dopiero zaczynają swoją przygodę z szachami.Środki dydaktyczne, jakimi dysponuje nauczyciel, to przede wszystkim tablica demonstracyjna oraz sprzęt szachowy. Dobór metod pracy pozostaje w ścisłym związku ze sformułowanymi przez pedagoga, prof. Wincentego Okonia, czterema drogami nauczania ( przyswajanie, odkrywanie,  przeżywanie, działanie).
Przedszkolaki grające w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianymi bierkami doskonalą swoje umysły, uczą się przestrzegać pewnych określonych zasad oraz reguł. Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem i wyobraźnią. Program szachowy  "Mały szachista" realizowany w grupie  został napisany dla dzieci, które w grupie szachowej znajdą się przypadkowo. Nie jest to wyselekcjonowana grupa, z jaką mają do czynienia trenerzy w klubach. Zadaniem tego programu nie jest szybkie wytrenowanie mistrzów, a jedynie nauczenie możliwie jak największej ilości dzieci gry w szachy. Daje on jednak solidne podstawy przed przystąpieniem do treningów w klubie.

Justyna Mucha